پیشرفت صنایع با حضور پررنگ در نمایشگاه‌های خارجی

دنیای‌اقتصاد، کرمانشاه، الهام اکبری: مراسم سالروز گرامیداشت صنعت و معدن در محل اتاق کرمانشاه برگزار و از صنعتگران، معدن کاران و پیشکسوتان این عرصه تجلیل شد.


کیوان کاشفی، رئیس اتاق کرمانشاه با عنوان اینکه هدف‌گذاری دولت یازدهم برای رونق کسب‌وکار بارقه‌ای از امید برای تولیدکنندگان است، گفت: سالی که در پیش رو داریم، سال تثبیت موقعیت و برون رفت از رکود و چیرگی بر تورم کشور خواهد بود.
وی ادامه داد: قانون حمایت از تولید ملی گامی مهم در برداشتن موانع کسب و کار بوده که گاها با یک بخشنامه از هیات دولت و بانک مرکزی یا تغییر برخی قوانین صورت گرفته است.
رئیس اتاق کرمانشاه خطاب به مسوولان حاضر گفت: چندین بخشنامه مهم اخیرا ابلاغ شد که ما از آن غافل بودیم درحالی‌که می‌تواند کمک بسیاری به تولید و صنعت استان داشته باشد.
وی تصریح کرد: یکی از بخش‌نامه‌های بانک مرکزی این بوده که بانک‌های عامل می‌توانستند چندین بار بحث استمهال واحدهای تولیدی را اجرا کنند و این برای بسیاری از واحد‌های تولیدی مفید بود که باید مورد توجه قرار گیرد.
کاشفی دیگر بخش نامه مغفول را بخشنامه تسهیلات ارزی دانست و اظهار کرد: این بخش نامه امکان تسهیلات ارزی با رقم‌های قابل قبولی را به واحد‌های تولیدی و صنعتی می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: بخشنامه لغو پیمان سپاری ارزی مشکل بزرگی بود که بر سر راه تولید و صنعت قرار داشت که در همان روزهای اولیه شروع به‌کار دولت حذف شد.
این مقام مسوول در ادامه گفت: خوشبختانه فضای اقتصادی کشور از زیر تفکرات سیاسی خارج شده و اقتصاد تنها بر پایه اقتصاد پیش می‌رود نه براساس تفکرات دیگر.
کاشفی به آمار بانک مرکزی در ۱۰ سال گذشته اشاره و عنوان کرد: در این سال‌ها نرخ تورم افزایش داشته و رتبه شاخص کسب و کار هم در بین چندین کشور تنزل پیدا کرده و عمده این مطالب به دلیل تدابیر و مشکلات داخلی است.
رئیس اتاق کرمانشاه افزود: اما به‌رغم این فضا شاهدیم در کشور ۴۰ هزار واحد صنعتی بزرگ، کوچک و متوسط وجود دارد و با تمام سختی‌ها چرخ صنعت و تولید از حرکت باز نمانده است.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه متذکر شد: ارتباط دانشگاه با صنعت در کشور کمرنگ شده و با نزدیک کردن افکار این دو قشر، در کنار هم قرار گرفتن ایده‌ها و تجارب بسیار موثر خواهد بود.
وی با بیان اینکه بافت علمی ما در استان مادی نیست، گفت: البته افراد نخبه بسیاری در استان وجود دارند که حاضرند بدون هیچ چشم‌داشت مالی به بخش صنعت کمک کنند و باید از تجربیات آنها استفاده کنیم. کاشفی از میزبانی استان کرمانشاه برای سمینار ملی «پیوند صنعت و دانشگاه» در اسفندماه سال‌جاری خبر داد. این مقام مسوول حضور پر رنگ در بازارهای خارجی را مهم ارزیابی و خاطر نشان کرد: صنعت هم باید دیده شود هم ببیند. وی ادامه داد: صنایع ما حضور کمرنگی در نمایشگاه‌های خارجی برای عرضه تولیداتشان دارند که باید این ضعف را برطرف کنیم و به این منظور امسال برنامه حضور گروهی در نمایشگاه‌های خارجی را داریم.
رئیس اتاق کرمانشاه با انتقاد از عملکرد سیستم بانکی گفت: باید به سمت استفاده از منابع صندوق‌ها و نهادهای دیگر سرمایه‌گذاری به‌صورت مشارکتی برویم و برای این کار نیاز به فرهنگ‌سازی داریم.

 

 

پیوست فرهنگی لازمه اجرای موفق هر پروژه‌ای است / مدیران در حوزه فرهنگی جزیره‌ای عمل نکنند

رئیس حوزه هنری استان کردستان داشتن پیوست فرهنگی را لازمه موفقیت در اجرای هر پروژه و برنامه‌ای دانست و گفت: نباید اجازه داد فرهنگ فدای اقتصاد شود.

خبرگزاری فارس: پیوست فرهنگی لازمه اجرای موفق هر پروژه‌ای است / مدیران در حوزه فرهنگی جزیره‌ای عمل نکنند

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، امین مرادی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان در پردیس سینما بهمن سنندج اظهار کرد: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شده است رسالت دستگاه‌های فرهنگی بسیار سنگین‌ است.

به گفته وی، این نام‌گذاری در واقع نقش راهی بسیار ارزشمند از سوی مقام معظم رهبری برای تحقق اهداف در دو حوزه مهم و سرنوشت‌ساز است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان تصریح کرد: مسئولان فرهنگی به عنوان اثرگذارترین افراد در بخش فرهنگ باید با انجام کارهای محتوایی و برنامه‌ریزی‌های اصولی بستر را برای تبدیل فرهنگ به باور و اعتقاد مردم فراهم کنند.

مرادی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در جلسات مکرر از فرهنگ به عنوان اولویت مهم در کشور یاد فرموده‌اند، افزود: معظم‌له از فرهنگ به عنوان هویت یک ملت و ارزش‌های فرهنگی را روح جامعه عنوان فرموده‌اند.

به گفته وی، لازمه موفقیت در اجرای هر برنامه و پروژه‌ای وجود پیوست فرهنگی بوده و بی‌توجهی به این مهم دلیل ناموفق بودن برخی اقدامات و حرکت‌های انجام شده در جامعه کنونی است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان با بیان اینکه انقلاب ایران یک انقلاب فرهنگی و بر همین پایه و اساس بنا نهاده شده است، تصریح کرد: متاسفانه امروزه شاهد نوعی مظلومیت فرهنگی هستیم و کمترین اعتبارات مربوط به این حوزه است.

مرادی گفت: اهمیت فرهنگ کمتر از اهمیت اقتصاد نبوده و نباید اجازه داد یکی فدای دیگری شود چرا که کم کاری در هر بخش موجب عقب افتادگی ما خواهد شد.

وی از فرهنگ به عنوان اکسیژن نام برد و افزود: اگر ما در زمینه تولید فرهنگی کار نکنیم شاهد ورود ضد فرهنگ‌ها خواهیم بود.

وی تصمیم‌گیری و نقش مسئولان فرهنگی را در تقویت فرهنگی در جامعه و استانی مهم ارزیابی کرد و بیان داشت: متاسفانه گاهی یک تصمیم اشتباه از سوی یک متولی فرهنگی بازخورد نامطلوبی برای سال‌ها بر پیکره فرهنگ می‌گذارد.

به گفته رئیس حوزه هنری استان کردستان، اگر امروز سبک زندگی غربی جایگزین سبک زندگی اسلامی و ارزشی جامعه شده در برخی موارد به دلیل اشتباهاتی است که از سوی متولیان فرهنگی و تصمیمات آنها بوده است.

وی تصریح کرد:‌ندانم‌کاری‌های فرهنگی یکی از مهم‌ترین عوامل وجود شکاف بین نسلی در جامعه است.

رئیس حوزه هنری استان کردستان در ادامه جزیره عمل کردن در حوزه فرهنگ را بزرگترین لطمه و مانع تحقق اهداف در این بخش عنوان کرد و گفت: سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه فرهنگ از سوی دستگاه‌های متولی مانع از جزیره‌ای عمل کردن و موازی کاری بین دستگاه‌ها می‌شود.

مرادی در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه‌های متولی فرهنگ باید با تعامل و همبستگی در راستای توسعه و ارتقا سطح فرهنگ استان فرهنگی کردستان تلاش کنند.

برق صنایع سهمیه‌بندی شد/ جزئیات سهمیه برق صنایع استان‌ها

با اوج گیری مصرف برق تابستانی و پس از توافق وزارتخانه‌های صنعت و نیرو، طرح ذخیره عملیاتی مصرف برق صنایع به منظور مدیریت پیک مصرف برق تابستانی برای کاهش ۸۰۰ مگاواتی پیک مصرف برق تابستان اجرایی شد.
 

 

 

با اوج گیری مصرف برق کشور در طول ۱۵ روز نخست ابتدایی فصل تابستان، با توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو طرح ذخیره عملیاتی برق صنایع در استان های مختلف کشور اجرایی می شود.

حمید چیت چیان وزیر نیرو اخیرا با ارسال نامه ای به محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح طرح ذخیره عملیاتی برق صنایع در فصل تابستان، اعلام کرده است: اگر صنایع نسبت به کاهش مصرف برق در ساعات پیک تابستانی اقدام کنند مشمول پاداش چند میلیارد تومانی خواهند شد.

از این رو پس از توافق این دو وزارتخانه کلیدی دولت تدبیر و امید، توانیر طرح ذخیره عملیاتی برق صنایع به منظور مدیریت ۸۰۰ مگاوات پیک مصرف با همکاری صنایع را در دستور کار قرار داده است.

وزارت نیرو امروز با انتشار گزارشی به نقل از واحد مدیریت مصرف شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران، اعلام کرد: حداقل سهمیه جلب همکاری مشترکان صنعتی در شرکت‌های برق منطقه‌ای به‌منظور کاهش پیک بار تابستان به میزان ۸۰۰ مگاوات است.

در همین حال علیرضا احمدی ‌یزدی با بیان اینکه شرکت توانیر از پنج سال پیش کارگروه کاهش پیک مصرف را تشکیل داده و متناسب با آن، کارگروه‌های مشابهی در ۵۵ شرکت توزیع و برق منطقه‌ای تشکیل شده است، گفت: برنامه مدیریت مصرف برای بخش‌های مختلف خانگی، تجاری، کشاورزی، صنعتی و اداری درنظر گرفته شده است.

مدیر بخش مدیریت مصرف توانیر با بیان اینکه برنامه مناسبی برای اعمال مدیریت مصرف توسط مشترکان کشاورزی و صنعت درنظر گرفته شده است، تصریح کرد: سال گذشته دوهزار و ٣٢٢ مشترک صنعتی در کل کشور به ‌‌منظور مدیریت مصرف با صنعت برق همکاری داشتند که درمجموع بابت این همکاری ٢٣۴ میلیارد ریال پاداش و تخفیف همکاری دریافت کرده‌اند.

به‌گفته این مقام مسئول امسال نیز براساس برنامه‌ریزی انجام شده، قرار است با همکاری شرکت‌های برق منطقه‌ای و صنایع، ۸۰۰ مگاوات مدیریت مصرف برق با اعمال برنامه تعمیر و تعطیلات تابستانی و جابه جایی روزهای تعطیل توسط شرکت‌های صنعتی تحقق یابد.

این در حالی است که همایون حائری مدیرعامل شرکت توانیر با تشریح جزئیات تعرفه‌های تشویقی تابستانی برق صنایع، اعلام کرد: در صورت صرفه‌جویی صنایع برق هر کیلووات ساعت برق مصرف نشده معادل ۴۴۳ تومان از صنایع خریداری می‌شود.

وزارت نیرو اعلام کرد: براساس سهمیه‌بندی تعیین‌شده مطابق با جدول زیر، شرکت‌های برق منطقه‌ای ازطریق جلب همکاری مشترکان صنعتی و کارخانه ها به کاهش پیک مصرف اقدام می‌کنند.

باشگاه مخاطبان سوره مهر تاسیس شد/ ایجاد امکان ارتباط مستقیم ناشر با مخاطبان

انتشارات سوره مهر پایگاه اینترنتی جدید خود را به منظور برقراری تعامل بیشتر و پویا تر میان مخاطبان و نویسندگانش فعال کرد.
موسسه انتشارات سوره مهر پایگاه اینترنتی جدید خود را به نشانی www.sooremehr.ir فعال کرد تا پایگاه قدیمی و شناخته شده این شرکت بزرگ نشر به نشانی www.iricap.com به بایگانی سپرده شود.

در پایگاه جدید این موسسه انتشاراتی، امکاناتی از قبیل باشگاه مخاطبان راه اندازی شده است که این سایت را به یک پایگاه اینترنتی تعاملی مبدل می‌کند که در آن امکان تعامل میان ناشر و مخاطبانش فراهم می‌شود.

فروشگاه آنلاین برای خرید نسخه‌های چاپی و الکترونیکی آثار ارائه شده توسط سوره مهر، برقراری ارتباط میان مخاطبان و نویسندگان فعال در سوره مهر نیز از امکانات جدید این پایگاه اینترنتی است.

در این امکان تازه هر نویسنده یک صفحه مخصوص به خود دارد که می‌توان از طریق آن هر مخاطب با وی در مورد آثارش به تعامل بپردازد.

امکان پخش مولتی مدیا شامل پخش فیلم، تیزر، پادکست و….نیز از تازه‌ترین امکانات این پایگاه اینترنتی است

همچنین امکان ارسال خبرنامه به خبرگزاری ها و روزنامه‌ها و اشتراک مطالب سایت با شبکه‌های اجتماعی نیز امکان تازه دیگری است که در این پایگاه اینترنتی فراهم شده است.

همایش «سعدی و نوآوری‌‌های ادبی» در ایتالیا برگزار می‌شود

همایش «سعدی و نوآوری‌های ادبی» با همکاری دانشگاه رم، کتابخانه‌ ملی رم، رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، مرکز سعدی‌شناسی و مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب و با حضور سعدی‌شناسان ایران و ایتالیا، آبان‌ماه سال جاری در شهر رم برگزار خواهد شد.

علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب پس از بازگشت از سفر ایتالیا، درباره‌ برنامه‌ها و دستاوردهای این سفر گفت: به منظور شرکت در چند برنامه‌ علمی و فرهنگی در هفت گذشته، سفری به ایتالیا داشتیم که با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، خانه‌ ترجمه‌ رم، کتابخانه‌ فلورانس، کنفرانس «تصویر ایرانیان از ادبیات ایتالیایی» در خانه‌ ترجمه‌ رم برگزار شد و در کتابخانه‌ ملی فلورانس نشست «عصری با مولانا» با حضور سرجیئو فوتی، مولوی‌شناس ایتالیایی و غلامرضا خاکی تشکیل شد. در این نشست درباره‌ اندیشه‌ مولانا در صلح و دوستی صحبت و سیر مولوی‌پژوهی در ایتالیا تحلیل و بررسی شد و این‌که در زبان ایتالیایی به آثار مولوی به میزان زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی توجه نشده است و پیشنهاد شد که پژوهشگران و استادان زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ایتالیا به تحقیق و ترجمه‌ آثار مولانا اهتمام بیشتری داشته باشند.

محمدخانی درباره‌ برنامه‌هایی که قرار است در حوزه‌های فرهنگی در ایران و ایتالیا برگزار شود، گفت: قرار شد که در آبان ماه سال‌جاری همایش «سعدی و نوآوری‌های ادبی» با همکاری دانشگاه رم، کتابخانه‌ ملی رم، رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، مرکز سعدی‌شناسی و مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب و با حضور سعدی‌شناسان ایران و ایتالیا در شهر رم برگزار شود و گزیده‌‌ جدیدی از کلیات سعدی به زبان ایتالیایی ترجمه شود. همچنین در دیدار و گفت‌وگو با خانم دکتر چیوس مدیر خانه‌ ترجمه‌ رم، قرار بر این شد که با معرفی مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب به مترجمانی که آثار ادبیات ایتالیایی را به فارسی ترجمه می‌کنند، فرصت مطالعاتی دوماهه‌ای در خانه‌‌ ترجمه‌ رم فراهم شود تا مترجمان با کمک کارشناسان این خانه، مشکلات ترجمه‌ خود را رفع کنند.

محمدخانی به دیدار خود با پروفسور روبرتو اسکارچا ایران‌شناس و همسرش پروفسور ماریا اسکارچا برجسته‌ترین شیعه‌شناس ایتالیا، اشاره کرد و گفت: این زوج دانشمند، تحقیقات فراوانی درباره‌ زبان و ادبیات فارسی و اسلام‌شناسی و شیعه‌شناسی انجام داده‌اند که ترجمه‌ دیوان حافظ به همت روبرتو اسکارچا به زبان ایتالیایی بسیار شهرت دارد و قرار شد که هم‌زمان با روز بزرگداشت حافظ در ۲۰ مهر ماه سال جاری در شیراز، مراسم بزرگداشت این زوج دانشمند و پژوهشگر برگزار شود. برنامه‌ای فرهنگی نیز در مرکز فرهنگی شهر کتاب در تهران برای تقدیر از خدمات ارزنده‌ وی تشکیل شود.

وی به مذاکرات و تفاهم‌نامه‌هایی با فلیچیتا فرارو مدیر انتشارات پونته ۳۳، اشاره کرد و گفت: قرار شد با همکاری شهر کتاب، چند رمان معاصر فارسی دیگر نیز به ایتالیایی ترجمه شود تا زمینه‌‌ معرفی بیشتر ادبیات فارسی فراهم شود و متقابلا نشست‌هایی برای معرفی بیشتر نویسندگان معاصر ایتالیایی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شود.

معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب گفت: توجه نهادهای مسئول گسترش زبان و ادبیات فارسی را به تلاش و سرمایه‌گذاری بیشتر در دانشگاه‌های اروپا جلب می‌کنم. اگر نهادهای مسئول و تمامی علاقه‌مندان به زبان و ادبیات فارسی تلاش نکنند، به زودی زبان‌های چینی، کره‌ای، عربی در مراکز شرق‌شناسی دانشگاه‌های اروپا با سرمایه‌‌گذاری‌های کلانی که کرده‌اند، عرصه را بر زبان فارسی تنگ کرده و دانشجویان علاقه‌مند به زبان و ادبیات فارسی به آموزش این زبان‌ها رو می‌آورند و کاهش دانشجویان زبان و ادبیات فارسی این زبان را در خارج از کشور تهدید می‌‌کند.

آخرین عملکرد تجاری دولت یازدهم/ صادرات به میزان ۹۶ درصد واردات رسید

در مجموع حجم تجارت خارجی کشور در ۳ ماه گذشته ۲۴ میلیارد و ۴۵ هزار دلار بوده است.

 گزارش گمرک ایران در مورد تجارت سه ماهه اول سال ۱۳۹۳ نشان می دهد که روند رشد صادرات و واردات که در دولت یازدهم و در اثر بهبود سیاست های تجاری و ارزی و ترخیص کالا شکل گرفته همچنان ادامه دارد و رشد قابل توجهی را در میزان صادرات و واردات کشور ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین بر اساس آخرین آماری که به نقل از روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر شده حجم صادرات کشور در ۳ ماه گذشته ۱۱ میلیارد و ۸۵۹ هزار دلار بوده است و همچنین حجم واردات طی همین مدت ۱۲ میلیارد و ۳۸۶ هزار دلار  برآورد شد. 

این آمار نشان می دهد که رقم صادرات و واردات به هم نزدیک شده و رقم صادرات به میزان ۹۶ درصد میزان واردات رسیده است.

 براین اساس، پیش بینی می شود که تحت تاثیر افزایش نرخ ارز در سال های اخیر و همچنین بهبود سیاست های تجاری دولت یازدهم، شاهد بهبود روند و رشد صادرات باشیم. 

آمار سه ماهه اول سال ۹۳ نشان می دهد که ساختار تجارت خارجی و صادرات و واردات به شکل قابل توجهی در حال اصلاح و بهبود است و فاصله شدید واردات و صادرات رو به کاهش گذاشته و به نظر می رسد که بازرگانان و مسوولان دولت از فرصت افزایش نرخ ارز در سال های اخیر در جهت اصلاح روند تجارت خارجی استفاده کرده و این روند باعث تقویت تولید داخلی، افزایش قدرت رقابتی کالاهای ایرانی، رشد و تقویت صادرات خواهد شد و مزیت های نسبی واقعی اقتصاد ایران را نشان خواهد داد و بر کیفیت کالاهای وارداتی نیز به تدریج اثر خواهد گذاشت.

تسهیلات ویژه‌ صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا

در چارچوب آیین نامه و دستورالعمل جدید صندوق نوآوری وشکوفایی ضوابط و تسهیلات ویژه ای برای ارائه انواع خدمات به شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، اختصاص داد.
 

این دستورالعمل که در هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تصویب و از سوی ریاست هیأت عامل و رئیس صندوق برای اجرای ابلاغ شده‌ است، به منظور روان‌سازی و ساده سازی فرآیند حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا در نظر گرفته شده و به موجب آن، ارزیابی، اعطای تسهیلات و نظارت بر این شرکتها که در مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری مستقر باشند با تشخیص و نظارت صندوق از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری مرتبط که عامل صندوق نوآوری و شکوفایی باشند، انجام می‌شود.

به موجب این دستورالعمل و به منظور تسهیل هرچه بیشتر بررسی طرحهای شرکتهای دانش‌بنیان نوپا، اعتبار‌سنجی از این شرکت ها و نیز بررسی صورت‌حسابهای مالی آنان الزامی نیست و در عین حال در صورتی که شرکتهای دانش‌بنیان نوپا در ارائه تضمین های ضروری توانایی لازم را نداشته باشند، اخذ تضمین ساده تر شده و نهایتاً چکهای شخصی مطمئن نیز قابل استفاده هستند.

صندوق های پژوهش و فناوری می توانند در ارزیابی و نظارت بر شرکتهای دانش‌بنیان نوپا از مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری که شرکتها در آنها مستقر هستند، به عنوان کارگزار استفاده کنند؛ ضمن آنکه در ارزیابی طرح های این شرکتها توسط عاملین صندوق یا کارگزاران آنها، برنامه یا مدل کاری شرکت BM و BP ، وجود بازار مطمئن، مسائل فنی، در فهرست کالاها و فناوریهای دانش بنیان بودن طرح و توانایی بازپرداخت شرکت بررسی می شود و رویکرد صندوقهای عامل، توانمندسازی این شرکتها خواهد بود.

شرکتهای دانش‌بنیان نوپا در صورت داشتن شرایط لازم می توانند از انواع قرض الحسنه (با کارمزد ۴ درصد) مندرج در دستورالعمل اعطاء انواع خدمات و تسهیلات استفاده کنند.

سقف اعتباری این شرکتها برای تسهیلات مذکور به میزان حداکثر ۱ میلیارد ریال در سال خواهد بود و صرفا یک بار قابل تکرار است و پرداخت آنها به صورت تدریجی و اقساطی متناسب با پیشرفت طرح خواهد بود.

ضمن آنکه صندوق نوآوری و شکوفایی می تواند در صورت مناسب تشخیص دادن طرح یک شرکت دانش‌بنیان نوپا و در چارچوب آیین نامه و دستورالعمل مشارکت، با روش مشارکت حقوقی یا مدنی عمل کند.

آغاز هفته فیلم تقوایی در پردیس ملت

هفته فیلم تقوایی با اکران ۳ فیلم از فیلمهای ناصر تقوایی از امشب (۱۴ تیر ماه) در پردیس سینمایی ملت آغاز می‌شود.nadimi 1 (2 of 1)-1.jpg

هفته فیلم تقوایی با اکران سه فیلم «ناخدا خورشید» ، «ای ایران» و «کاغذ بی خط» در قالب طرح اکران فیلم‌های خاطره انگیز در ماه مبارک رمضان در پردیس‌سینمایی ملت از امشب ۱۴ تیرماه آغاز و تا پایان هفته ادامه دارد.

فیلم سینمایی «ناخدا خورشید» که در سال ۶۵ به تهیه‌کنندگی هارون یشایائی و محمدعلی سلطان زاده ساخته شد، بازیگرانی همچون داریوش ارجمند، علی نصیریان، سعید پورصمیمی و پروانه معصومی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

ناخدا خورشید داستان ناخدای یک لنج باری به نام ناخدا خورشید است که در گیر مسایل مختلفی می‌شود و در آخر پس از یک درگیری با افرادی که در ترور حسنعلی منصور دست داشته‌اند کشته می‌شود.

این فیلم توانست در پنجمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۶۵ لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد (داریوش ارجمند)، لوح زرین بهترین بازیگر نقش دوم مرد (سعید پورصمیمی) و همچنین جایزه ی یوزپلنگ برنزی در چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم لوکارنو سال ۱۹۸۸ را دریافت کند.

فیلم سینمایی «ای ایران » نیز در سال ۶۸ به تهیه‌کنندگی هارون یشایائی و محمدعلی سلطان زاده و با موسیقی استادانه ناصر چشم‌آذر و فیلمبرداری محمود کلاری در لوکیشن ماسوله ساخته شد.

داستان فیلم به ماجراهای حین انقلاب ۱۳۵۷ برمی‌گردد که با بازی درخشان اکبر عبدی، حمید جبلی، غلامحسین نقشینه، محمد ورشوچی و حسین سرشار همراه است.

فیلم سینمایی «کاغذ بی خط» آخرین ساخته سینمایی ناصر تقوایی تا به امروز است که با هنرنمایی زنده‌یاد جمیله شیخی و خسرو شکیبایی به تهیه‌کنندگی حسین توکل‌نیا در سال ۱۳۸۰ ساخته شد.

ناصر تقوایی فیلمنامه «کاغذ بی خط» را بر اساس طرحی از مینو فرشچی نوشته است و بازیگرانی چون هدیه تهرانی، جمشید مشایخی و نیکو خردمند به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: سال‌هاست که جهانگیر و رویا همسرش به همراه دو فرزندشان زندگی آرامی دارند تا آنکه رویا برای ایجاد فضایی جدید در زندگی خانوادگی به رویاپردازی می‌پردازد و داستان‌های گوناگونی سرهم می‌کند …

آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی در ایران/ ثبت ۵۲۳ هزار دامنه “ir “

آخرین آمارهای ارائه شده از ثبت پسوندهای اینترنتی حاکی از آن است که کاربران ایرانی در مجموع بالغ بر ۵۳۲ هزار و ۷۵۵ دامنه اینترنتی را به ثبت رسانده اند و پسوند ir همچنان در صدر ثبت دامنه های فعال اینترنتی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.

شمار دامنه های اینترنتی فعال در کشور با رشد چشمگیری در حال ثبت است و هم اکنون ایران با بیش از نیم میلیون دامنه اینترنتی فعال، از نظر تعداد دامنه اینترنتی کشوری، نه تنها بزرگترین کشور در منطقه است، بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم پیشی گرفته است و با رشد سالانه ۴۵ درصدی در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.

آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی، از ثبت نزدیک به ۵۳۲ هزار و ۷۵۵ دامنه فعال در سطح کشور حکایت دارد که از این تعداد ۵۲۳ هزار و ۶۱۵ دامنه با پسوند ir فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می شود؛ همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ۳ هزار و ۳۲۱ دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ایران ۲ هزار و ۸۴۷ دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود یک هزار و ۶۲۰ دامنه اعلام شده است.

همچنین تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۳۹۰ دامنه، با پسوند gov.ir بالغ بر ۳۳۹، پسوند org.ir بالغ بر ۲۹۷ و id.ir بالغ بر ۲۸۵ دامنه است؛ در همین حال تاکنون ۴۱ دامنه با پسوند net.ir به ثبت رسیده و در مجموع ۵۳۲ هزار و ۷۵۵ دامنه با پسوندهای اعلام شده در پایگاه ثبت دامنه های اینترنتی در ایران ثبت شده و فعال است.
 

نرخ‌های جدید ۳۹ ارز بانکی اعلام شد

بانک مرکزی نرخ بانکی ۳۹ ارز را اعلام کرد که براین اساس، نرخ ۲۹ ارز افزایش، نرخ ۷ ارز کاهش و قیمت ۳ ارز نیز ثابت ماند.

بانک مرکزی نرخ دلار آمریکا را با ۶۰ ریال رشد ۲۵,۸۱۱ ریال، پوند انگلیس با ۷ ریال افزایش ۴۴,۲۸۳ ریال و یورو را نیز با ۵۴ ریال افت ۳۵,۰۹۱ ریال تعیین کرد.

فرانک سوئیس ۲۸,۸۵۹ ریال، کرون سوئد ۳,۷۷۲ ریال، کرون نروژ ۴,۱۶۹ ریال، کرون دانمارک ۴,۷۰۶ ریال، روپیه هند ۴۳۲ ریال، درهم امارات متحده عربی ۷,۰۲۸ ریال، دینار کویت ۹۱,۵۶۰ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۶,۱۹۲ ریال، یکصد ین ژاپن ۲۵,۲۸۹ ریال، دلار هنگ کنگ ۳,۳۳۱ ریال، ریال عمان ۶۷,۰۴۲ ریال، دلار کانادا ۲۴,۲۳۰ریال، راند آفریقای جنوبی ۲,۴۰۱ریال، لیر ترکیه ۱۲,۱۱۳ریال، روبل روسیه ۷۵۱ ریال، ریال قطر ۷,۰۹۱ ریال، یکصد دینار عراق ۲,۲۱۸ریال و لیر سوریه ۱۷۳ ریال قیمت خورد.

همچنین قیمت دلار استرالیا ۲۴,۱۶۹ریال، ریال سعودی ۶,۸۸۳ ریال، دینار بحرین ۶۸,۴۶۴ ریال، دلار سنگاپور ۲۰,۷۱۴ ریال، ده روپیه سریلانکا ۱,۹۸۲ریال، یکصد روپیه نپال ۲۶,۶۱۶ ریال، یکصد درام ارمنستان ۶,۳۳۰ ریال، دینار لیبی ۲۱,۵۰۱ ریال، یوان چین ۴,۱۶۱ ریال، یکصد بات تایلند ۷۹,۷۲۵ریال، رینگیت مالزی ۸,۱۰۲ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۲۵,۵۷۴ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۴,۰۶۴ریال، افغانی افغانستان ۴۵۳ ریال، منات آذربایجان ۳۲,۹۰۶ ریال، یک هزار روبل بلاروس ۲,۵۲۶ ریال، سامانی تاجیکستان ۵,۲۲۶ریال و بولیوار ونزوئلا ۴,۱۰۲ ریال تعیین شد.